nick yazın
şifre yazın

Dini Sohbet


dini Sohbet - hasret.org

Dini Sohbet
Sohbet sözlük anlamıyla kısa sureli birlikte olmak anlamında kullanılabiliyor. Dini sohbet ise dini konular üzerinde insanların fikirlerini, düşüncelerini dile getirerek hoş ve samimi bir ortamda beden ve gönülle uzun süre birlikte dünyevi konuların konuşulması manasında kullanılabilir.
Sohbet kelimesinin sözlük anlamı ele alınarak bakıldığında Müslümanlar için dini sohbet çok önemlidir. İnsanlar birbirleriyle yaptıkları konuşmada Hz. Muhammed (SAV) ve ashabı hakkında birbirlerine bildiklerini aktarır ve bu sayede bilgiler tazelendiği gibi bilinmeyen konular hakkında da fikir edinilmiş olur. İslami sohbet diğer sohbet türlerine göre çok daha anlamlı ve hoş olmak zorundadır. Bu nedenle dini konuları konuşacağınız kişi hakkında da seçici olmak sizin bir şeyler öğretebilmeniz ya da öğrenebilmeniz konusunda oldukça önemlidir.
İnsanlar dinini ne kadar yaşıyoruz deseler de aslında bilmedikleri ve düşünmedikleri pek çok konu vardır. Bilmediklerinden imtihanın zor olmasından kaynaklı olarak baktığımızda ise insanın diğer canlılara göre en önemli nimeti aklı karşımıza çıkıyor. Özellikle dini konularda bilmemek bir mazeret olarak kabul edilemez. Madem yüce Allah insana akıl denilen bir organ vermiş o zaman bunu hakkıyla kullanmak ve bilmediklerini araştırmakla mükelleftir.


Dini Sohbet Siteleri


Hepimizin dini bilgiler konusunda aç olduğunu söylemek mümkün değil. Çünkü bazı insanlar dini konulara ne kadar yakınsa bazılarımız da o kadar uzaktır. İşte dini sohbet odaları da bu noktada insanların dini konulara hakim olmasını ve bilmediklerini öğrenebilmeleri için oldukça önemli ve avantajlı bir alandır. Dini sohbet odalarına gelen insanlar Allah’ın kelamını konuşarak birbirilerini aydınlatmayı ve yeni bir şeyler öğrenmeyi tercih etmişler demektir. Bu sayede hem dünyevi hem de ahretini daha sağlama alabilirler.
Dini sohbet odalarında konuşulanların büyük çoğunluğu bu dünyada yaptıklarının öteki dünyada karşılarına çıkıp çıkmayacakları çıkacaksa nasıl çıkacakları konusundadır.
islami sohbet odalarında dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında gıybet geliyor. Çünkü gıybet Allah’ın hiç sevmediği bir konudur. İnsanlar birbirlerinin hakkında değil var olan ve bilmeyenler konusunda konuşmalıdır. Sevmedikleri, istemedikleri insanlar hakkında dedikodu ve gıybet yapmak çok günahtır. Bu nedenle bu odada ne amaçla olduğunuzu bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Hasret.org , çatısı altında Mynet Sohbet odaları olduğu gibi islami Sohbet odalarımızda sizlere hizmet vermekteyiz.

önceki sohbet yazısı Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

okuma 158 okuma
yorum yorum yok
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?